فروشگاه آهو 24 x
دارچین

معرفی

دارچین نوعی ادویه خوشبو است که در بعضی از غذاها می‌ریزند. از داروهای گیاهی خوشبو نیز محسوب می‌شود. درخت دارچین که بیشتر در هندوستان و چین می‌روید، جزو رده دولپه‌ای‌های جداگلبرگ می‌باشد و همیشه‌سبز است. بومی سریلانکا است و بهترین آن دارچین سیلانی است. گل‌های منظم و سفید مایل به زرد دارد، پوست آن را هم که قهوه‌ای‌رنگ است دارچین می‌گویند. درختچه دارچین درختی است کوچک، به ارتفاع 5 تا 7 متر که از تمام قسمت‌های آن بویی مطبوع استشمام می‌شود. گلهای این ادویه در فاصله ماه‌های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می‌شود. برگ این درخت سبز سیر و دارای گلهایی به رنگ سفید است. دارچین بومی سری‌لانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن به عنوان ادویه بکار می‌رود. در قرون وسطی از دارچین برای درمان سرفه، ورم مفاصل و گلودرد استفاده می‌شد.تحقیقات جدید نیز بر خواص و فواید پزشکی دارچین تأکید دارند.

خواص

خوردن دارچین باعث تقویت بینایی می‌گردد. چای دارچین برطرف‌کننده اضطراب، وسواس و جنون می‌باشد. برای رفع جهش، پرش پلک و رعشه از دمکرده دارچین استفاده کنید. دارچین تقویت‌کننده قوه باه می‌باشد. برای درمان قلنج رحم از دمکرده دارچین استفاده کنید. دمکرده دارچین تنظیم‌کننده عادت ماهانه می‌باشد. دارچین محرک گردش خون است. افرادی که زیاد عرق می‌کنند کمتر دارچین بخورند. برای درمان مشکلات درجه خون که باعث دردهای انقباضی در پا، دست‌ها و پاها اغلب سرد است و امکان بروز سرمازدگی در هوای سرد را افزایش می‌دهد، از دمکرده دارچین استفاده کنند و سیگار را به کلی کنار بگذارند. روغن دارچین ضد باکتری و ضد قارچ است.سانی که فشار خون آن‌ها پائین است و سردی انگشت دارند از دمکرده زنجبیل و دارچین استفاده کنند. دمکرده دارچین ضد خونریزی می‌باشد، البته خونریزی رکتوم. (رکتوم نوعی بیماری است که همیشه پس از اجابت مزاج یا همراه با مدفوع مقداری خون خارج می‌گردد). برای درمان سرفه‌های مزمن و کهنه صبح ناشتا از دمکرده دارچین استفاده کنید. خوردن دارچین باعث از بین‌رفتن کرم می‌گردد. کسانی که بیماری قند دارند به مدت 6 هفته روزی یک تا دو گرم دارچین دم‌کرده میل کنند. خوردن دارچین همراه با انیسون بی‌میلی جنسی خانم‌ها را برطرف می‌کند. زیاده‌روی در خوردن دارچین برای اعصاب زیان‌آور است تپش قلب بوجود می‌آورد سقط جنین به همراه دارد، یبوست می‌آورد، بی‌خوابی و از طول عمر می‌کاهدو برای زخم معده مضر است دمکرده دارچین به اعصاب نیرو می‌بخشد در واقع تقویت‌کننده اعصاب است. برای درد پا و کمر می‌توان از چای دارچین استفاده کرد.  برای رفع بوی بد پا و زیر بغل از دمکرده دارچین استفاده کنید. دمکرده دارچین برای بیماری‌های جنون و مالیخولیا مفید می‌باشد. کسانی که کم‌خون هستند به جای چاقی می‌توانند از دمکرده دارچین بنوشند. چای دارچین برای ورم طحال مفید می‌باشد.چای دارچین سوزش و ناراحتی‌های ادرار را برطرف می‌کند و نیز حجم ادرار را افزایش می‌دهد. برای خوشبویی دهان و نفس می‌توان یک تکه کوچک چوب دارچین را در دهان نگاه داشت. دمکرده دارچین سردرد را تسکین می‌دهد. برای جلوگیری از زیادی آب دهان از دمکرده دارچین همراه با عسل استفاده شود. دمکرده دارچین باعث تقویت حافظه می‌گردد. برای پیشگیری از عفونت بریدگی روزی 2 تا 3 گرم چای دارچین به مدت چند روز میل کنید. کسانی که باد فتق دارند (پرده نازک فتق در اثر زیاد زور زدن پاره می‌شود و دو طرف بالای بیضه برجستگی کوچکی به اندازه یک گردو بالا می‌زند که البته بهتر است به پزشک جراح مراجعه کنند) ولی در گذشته برای درمان از دمکرده دارچین استفاده می‌کردند. برای درمان آماس یا استسقاء از دمکرده دارچین استفاده شود. دارچین نشاط آور است. برای سینوزیت‌های مزمن از دمکرده چای دارچین استفاده کنید. برای رفع سنگینی گوش یک قطره عرق دارچین در گوش بچکانید و صدای گوش را نیز درمان می‌شود

مضرات

دارچین معمولاً عوارض جانبی ندارد. اما استفاده بیش از حد دارچین باعث تحریک دهان و لب ها و ایجاد زخم می شود. در برخی افراد، دارچین می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند. همچنین ممکن است باعث ایجاد قرمزی و سوزش پوست شود؛ به نظر می‌رسد طبع دارچین از جله علل بروز این عوارض است. خطرات مصرف: مصرف بیش از حد دارچین ممکن است باعث مسمومیت شود؛ خصوصاً در افرادی که مشکلات کبدی دارند. از آنجا که دارچین ممکن است قند خون را کاهش دهد، افراد مبتلا به دیابت باید به مقدار مناسب از آن استفاده کنند. یکی از عناصر موجود در برخی محصولات دارچین، مانند کومارین، ممکن است باعث مشکلات کبدی شود. اما مقدار این عنصر بسیار کم است و در همه افراد مشکل ساز نیست. با توجه به عدم وجود شواهد کافی در مورد ایمنی دارچین – به عنوان یک درمان – برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. طب چینی می‌گوید باید از هر چیزی که حرارت بدن را افزایش می‌دهد در صورت لزوم جلوگیری کرد. دارچین مانند الکل، فلفل سیاه، فلفل کاین، گل کلم، لابستر، قهوه، سیر، زنجبیل، پیاز و کدو می‌تواند حرارت بدن را افزایش دهد.

غذاهای ناسازگار

پبشنهادات بهبود تغذیه
توصیه ها
مشخصات عمومی
دسته ادویه جات
مواد مغذی
مقدار در ...
کالری 307.400 Kcal
آهن 2.304 mg
پتاسیم 134.300 mg
پروتین 3.307 g
چربی 2.403 g
کربوهیدرات 68.200 g
کلسیم 533.600 mg