فروشگاه آهو 24 x
سیر

معرفی

سیر یکی از گیاهانی است که به علت بوی قوی و طعم خوشمزه اش به عنوان طعم دهنده در غذاها استفاده می-شود و یک چاشنی محبوب در آشپزخانه هاست.سیر خواص درمانی زیادی دارد و در بیشتر مواقع به عنوان یک خوراکی دارویی از آن استفاده می شود. این گیاه ریز و سفید به صورت تازه و خام و یا به صورت پخته کاربرد دارد و روش مصرف آن برای مشکلات مختلف متفاوت است. سیر طبیعت گرم و خشک دارد پس برای افراد سردمزاج مناسب است.

خواص

کمک به کاهش وزن ، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ،کاهش کلسترول . کاهش فشار خون . اثرات بلندمدت بر علائم دیابت . خواص ضدسرطانی ،تقویت سیستم ایمنی بدن ،از بین بردن عفونت‌ها. حفظ سلامت مو و پوست ،تقویت حافظه

مضرات

صدمه به حیاتی ترین عضو بدن یعنی کبد از مهمترین مضرات احتمالی سیر است. مصرف بیش از حد معمول سیر موجب مسمویت کبد می شود. ایجاد بوی بد دهانی از جمله مسائلی است که می تواند برای افراد خوشایند نباشد. اگر فردی هستید که روزانه در جمع دوستانه و کاری حضوری دارید حتما بعد از خوردن سیر نسبت به رفع بوی آن اقدام کنید. ایجاد حالت تهوع و دردهای معده مانند سوزش سر دل معده در زمان استفاده زیاد سیر گزارش می شود. سیر با رفلاکس اسید معده به مری موجب سوزش معده می شود و فرد را دچار تهوع، استفراغ می کند. برای جلوگیری از این حالت حتما از خوردن سیر به صورت ناشتا خودداری کنید. تشدید خونریزی بعد از اعمال جراحی کاهش و افت شدید فشار خون، اگر چه نوعی مزیت برای افرادی است که فشار خون بالا دارند. اما در حالت عادی کاهش بیش از حد فشار باعث سرگیجه و تهوع و لرزش بدن فرد می شود. و حالت عمومی فرد را دچار اشکال می کند. عرق کردن بیش از اندازه، اسهال و سرگیجه از مصرف بیش از اندازه سیر نیز گزارش شده است.

غذاهای ناسازگار

خردل، پیاز، تره، ترب

پبشنهادات بهبود تغذیه
توصیه ها