فروشگاه آهو 24 x
گوجه فرنگی

معرفی

گوجه فرنگی یکی از سبزیجات و با میوه‌ای سرخ‌رنگ و خوش‌بو و آبدار است. گوجه فرنگی به تیره سیب‌زمینیان تعلق دارد و از گیاهان چندساله است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که طی دوره استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد. انواع مختلف این گیاه امروزه در سراسر جهان پرورش داده می‌شود. البته «گوجه فرنگی» از نظر علم باغبانی و نداشتن هسته در دسته سبزیجات محسوب می‌شود. گوجه فرنگی سرشار از ویتامین سی و لیکوپن است. این میوه امروزه به روش‌های مختلفی، به‌طور خام یا به‌عنوان یکی از مواد لازم برای تهیه غذا، انواع سس و نوشیدنی مصرف می‌شود و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم بسیاری از کشورها را تشکیل می‌دهد. کشت و پرورش این گیاه به‌طور کلی، مساحتی حدود سه میلیون هکتار را به خود اختصاص داده‌است، که نزدیک یک‌سوم کل مساحت مختص به کشت تره‌بار در جهان است. با وجود این که گوجه فرنگی در علم گیاه‌شناسی یک میوه تلقی می‌شود، در علم کشاورزی اغلب به‌عنوان تره‌بار (سبزیجات) شناخته می‌شود.

خواص

گوجه فرنگی بسیار مغذی است و سرشار از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم است. آب گوجه فرنگی منبع سرشار لیکوپن، یک آنتی اکسیدان است که در بسیاری از مطالعات نشان داده است که التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی ویتامین C و بتاکاروتن است

مضرات

گوجه فرنگی علاوه بر آلکالوئید دارای اسید سیتریک نیز هست که آن هم می تواند روی متابولیسم سلولی اثر منفی داشته باشد که طبیعتاً می تواند عملکرد سلولی را در سوخت و ساز و تولید انرژی، دچار مشکل کند که این موضوع می تواند موجب کاهش تولید انرژی در سلول ها شده و در تمام سلول های بدن کاهش برآیند فعالیت ایجاد کند.

غذاهای ناسازگار

تمام سبزی‌ها، نان، موز، انجیر، تره فرنگی، روغن نباتی، تخم‌مرغ، چغندر و هویج

پبشنهادات بهبود تغذیه
توصیه ها
مشخصات عمومی
دسته سبزیجات
مواد مغذی
مقدار در ...
کالری 22.050 Kcal
آهن 0.802 mg
منیزیم 10.990 mg
ویتامین A 132.200 RE
ویتامین C 25.830 mg
پتاسیم 129.300 mg
پروتین 1.403 g
چربی 0.201 g
کربوهیدرات 3.604 g
کلسیم 12.030 mg