فروشگاه آهو 24 x
لوبیا چیتی

معرفی

لوبیاچیتی که به آن لوبیای رومی هم می‌گویند، یکی از انواع لوبیا و از گیاهان دولپه‌ای می‌باشد و یکی از محبوب‌ترین لوبیاها در بین ایتالیایی‌ها، پرتغالی‌ها و ترکیه‌ای‌ها است. بسیاری معتقدند که طعم این نوع لوبیا به نسبت دیگر انواع لوبیا بهتر است و با خوردن آن کمتر دچار نفخ می‌شوند اما هنوز شواهدی که نشان بدهند کدام یک از انواع لوبیاها نفاخ تر هستند به دست نیامده است. آمینواسید فراوان موجود در لوبیاچیتی آن را به یک منبع خوب برای دریافت پروتئین و جایگزین مناسبی برای انواع گوشت‌ها تبدیل کرده‌است. لوبیای چیتی از نظر مقدار فیبر بر سایر لوبیاها برتری دارد.

خواص

لوبیا چیتی نسبت به سایر لوبیاها از میزان فیبر بالاتری برخوردار بوده، بنابراین برای درمان یبوست بسیار مفید و موثر است. مصرف لوبیا چیتی برای درمان کم خونی مفید میباشدهمانند سایر خواص لوبیاها، میزان بالای مس، آهن، اسید فولیک و ویتامین های گروه ب موجود در انواع لوبیا آن را به غذایی مفید برای زنان باردار و کودکان در حال رشد تبدیل کرده است. مصرف لوبیا چیتی باعث ثابت ماندن سطح قند خون شده و در عین حال انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکند. از همین رو مصرف آن برای دیابت مفید میباشد. میزان پتاسیم موجود در لوبیا چیتی بالا و میزان سدیم آن بسیار پایین استاز این رو یکی از خواص لوبیا چیتی، کمک به تنظیم و حفظ تعادل فشار خون است. مصرف لوبیا چیتی برای جلوگیری و درمانریزش مو مفید است. با توجه به اینکه یکی از دلایل اصلی ریزش مو، کمبود پتاسیم موجود در بدن است، بالا بودن محتوای پتاسیم موجود در این نوع لوبیا به پیشگیری از ریزش مو کمک میکند، ضمن اینکه به دلیل دارا بودن عناصر غذایی و ویتامین های مفید غذایی کامل برای حفظ سلامت پوست و مو استز دیگر خواص لوبیا چیتی تقویت حافظه و افزایش قوای فکری است. منیزیم موجود در این لوبیا باعث شده که مصرف آن به بهبود حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده مصرف لوبیا قدرت یادگیری دانش آموزان را افزایش میدهد...

مضرات

سنگ کلیه افرادی که دچار سنگ کلیه هستند باید از خوردن لوبیاچیتی پرهیزکنند زیرا لوبیاچیتی سرشار از کلسیم و پتاسیم است که می‌تواند وضع را بدترکند. حساسیت به پورین لوبیاچیتی دارای مقدار نسبتا بالایی پورین است، بنابراین اگر شما به این ترکیب حساسیت دارید، بهتر است از خوردن لوبیاچیتی اجتناب‌کنید. سدیم مردم به‌دلیل کاربرد آسان، لوبیاچیتی کنسروی را به نوع تازه آن ترجیح‌می‌دهند. خوب، باید خیلی مراقب‌باشید زیرا لوبیا چیتی کنسروی دارای سدیم بیشتری است. حتی لوبیاچیتی تازه هم سدیم دارد.

غذاهای ناسازگار

سب زمین- لیمو- تخم مرغ

پبشنهادات بهبود تغذیه
توصیه ها
مشخصات عمومی
دسته حبوبات
مواد مغذی
مقدار در ...
کالری 151.000 Kcal
آهن 1.992 mg
منیزیم 43.480 mg
ویتامین A 0.040 RE
ویتامین B12 0.012 Ug
ویتامین C 1.107 mg
پتاسیم 358.500 mg
پروتین 5.534 g
چربی 5.138 g
کربوهیدرات 21.380 g
کلسترول 5.138 mg
کلسیم 61.260 mg