فروشگاه آهو 24 x
جعفری

معرفی

جعفری گیاهی دو ساله است و به حالت وحشی، در اکثر نواحی جنوب شرقی اروپا، شمال افریقا، آسیا و ایران می روید. به علاوه در نواحی مختلف پرورش می یابد. این گیاه نسبتا گرمسیری است و برای رشد، نیاز به رطوبت و نور کافی خورشید دارد. جعفری را می توان در تمام فصول در بازار یافت. این سبزی ارزان، یک گیاه بسیار مغذی است و دارای ویتامین های فراوان و آنتی اکسیدان ها می باشد.جعفری گیاهی است که همه قسمت‌های آن شامل دانه، برگ و ریشه مورد استفاده دارویی قرار می‌گیرد.

خواص

جعفری ممکن است اشتها را تحریک، گوارش را بهبود و ادرار و جریان قاعدگی را افزایش دهد. همچنین خواص زیر در مورد جعفری به احتمال زیاد وجود دارد. دفع سنگ کلیه رفع عفونت های دستگاه ادراری رفع ترک خوردگی و شکاف های دهان کبودی رفع نیش حشرات رفع مشکلات گوارشی قاعده آور رفع اختلالات کبدی درمان آسم درمان سرفه این گیاه منبع غنی شده از ویتامین های A، C، K می باشد. همچنین دارای آهن و اسید فولیک نیز است. روغن های فرار موجود در جعفری از ایجاد تومورها مخصوصا تومورهای ریه جلوگیری می کند و همچنین در خنثی کردن مواد سرطان زا موجود در دود سیگار و دود ناشی از زغال چوب کمک می ک

مضرات

مصرف مقادیر زیادی از جعفری ممکن است سبب انقباضات رحم در دوران بارداری شود که در هر مرحله از دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد. اجتناب از مصرف زیاد جعفری در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود. جعفری ممکن است پوست را نسبت به نور خورشید حساس کند و سبب خارش و جوش زدن شود افراط در مصرف جعفری جریان خون را كند می‎كند.همچنین زیاده روی در خوردن جعفری محرك اعصاب است.

غذاهای ناسازگار

پبشنهادات بهبود تغذیه
توصیه ها