فروشگاه آهو 24 x
ویتامین B12

ویتامین B12

کارکرد

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین از مهمترین ویتامین‌های مورد نیاز برای حیات موجودات زنده است. این ویتامین برای تکثیر سلولی (خون‌سازی) و عملکرد سیستم عصبی ضروری است. این ویتامین همراه با فولیک اسید و دیگر ویتامین‌ها برای بارداری بسیار ضروری است. این ویتامین به مقدار کمی در مواد غذایی موجود است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌خونی وخیم و غیرطبیعی شدن گلبول‌های قرمز کم شدن رشد بدن، مو، ناخن و می‌شود.

میزان نیاز بدن

5(Ug)

مکمل های جایگزین

برای کسانی که در خطر کمبود ویتامین B12 هستند، راه های زیادی وجود دارد تا این ویتامین را به برنامه خود اضافه کنند. درست مانند تمام ویتامین ها و مواد معدنی موجود در بازار، B12 نیز در داروخانه ها به صورت مکمل در دسترس است. B12 در مکمل های B کمپلکس نیز وجود دارد که در این مکمل ها تمام هشت ویتامین B ضروری هست. از راه تزریق، مقدار زیادی ویتامین B12 را وارد بدن می کنید. معمولا در هنگام کاهش وزن، پزشک توصیه می کند از این طریق مکمل را استفاده کنید.

مواد غذایی حاوی این ماده مغذی

بسیاری از افراد، ویتامین B12 را از طریق برنامه غذایی خود دریافت می کنند. این ویتامین به صورت طبیعی در برخی غذاها بر پایه پروتئین حیوانی و منابع گیاهی یافت می شوند که عبارتند از: گوشت قرمز و مرغ تخم مرغ شیر و دیگر محصولات لبنی، شیر برخی از گیاهان که با ویتامین B12 غنی شده‌اند و مخمر خوراکی غلات غنی شده.