فروشگاه آهو 24 x
سامانه سفره سلامت

نحوۀ شروع کار:

1- ورود به سامانه سفره سلامت:

 

2- دریافت اطلاعات اولیه شامل موارد زیر است:

- مواد غذایی: با انتخاب هر ماده غذایی، اطلاعات تغذیه‌ای آن را مشاهده خواهید کرد.
- غذاها: با انتخاب هر غذا اطلاعات کاملی از مواد غذایی، مواد مغذی، روش پخت و ... را مشاهده خواهید کرد.
- مواد مغذی: مواد مغذی در شش گروه دسته‌بندی می‌شوند. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، مواد مغذی را انتخاب کنید.

 

3- تنظیم برنامه غذایی: برای دریافت برنامه غذایی تعداد نفرات را انتخاب کرده و پس از اصلاح مشخصات افراد، بر روی دکمه دریافت برنامه غذایی کلیک کنید.

 

4- غذاها: برای تغییر برنامه غذایی، غذای مورد نظر را از فهرست غذاها انتخاب و بر روی وعده غذایی مورد نظر رها کنید.

 

5- میزان تامین نیازهای بدن: پس از دریافت برنامه غذایی میزان مواد مغذی و تامین نیازهای بدن محاسبه می‌گردد.

 

6- محاسبه هزینه: با زدن کلید «محاسبه هزینه»، هزینه برنامه غذایی برای تعداد افراد خانواده، هزینه متوسط برای هر نفر و هزینه خرید مواد غذایی نمایش داده می‌شود. با توجه به اینکه مقادیر بسته‌بندی برخی از محصولات بیشتر از مقدار مورد نیاز در برنامه غذایی است، هزینه خرید بیشتر از هزینه برنامه غذایی می‌شود.

 

7- سفارش مواد غذایی: با زدن کلید« فهرست مواد غذایی لازم برای برنامه غذایی» فهرست مواد غذایی در جدول سفارش مواد در سایت آهو24، ارائه می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید محصولات انتخاب شده را با سایر گزینه‌ها جایگزین کنید.   

                                                                                                                                       

سفره سلامت:

از آنجایی که تغذیه مناسب برای سلامتی و پیشگیری از بیماری ضروری است، هر فرد برای مراقبت بهداشتی نیازمند اطلاعات کافی در مورد تغذیه و نیازهای تغذیه‌ای بدن در سراسر دوره زندگی است. برای این که بدن تمام احتیاجات غذایی خود را بطور کامل بدست آورد باید از انواع غذاهایی که در دسترس هستند مصرف نمود تا هر کدام یک یا چند نوع از این مواد مغذی را برای بدن تأمین نماید. بیشتر مردم مواد غذایی مورد نیازشان را دریافت نمی‌کنند. شاید به این دلیل باشد که آنها نمی‌دانند دقیقا چه چیزی باید مصرف کنند. اگر بتوانید مواد غذایی مورد نیاز روزانه بدنتان را تامین کنید گام بزرگی برای سلامتی خود برداشته‌اید.

سفره سلامت، نرم‌‍افزاری است برای دستیابی به برنامه غذایی مطلوب که با رعایت سلیقه هر خانواده و تأمین تمامی نیازهای بدن، با کمترین هزینه قابل استفاده است. با توجه به این‌که برنامۀ غذایی ما از میان صدها غذای شناخته شده و رایج انتخاب شده و غذاهای این برنامه صدها مواد مغذی را دارا است و هریک از این مواد بخشی از ده‌ها نیاز شناخته شدۀ بدن را تأمین می‌کند، اجزاء این برنامه به شرح زیر است:

غذا‌ها:

برنامه غذایی مجموعه‌ای است از انواع غذاها که در وعده‌های صبحانه، میان وعده، ناهار و شام در نظر گرفته شده است؛ سامانه سفره سلامت، برنامۀ غذایی مطلوب شما را ارائه می‌کند به‌نحوی که ضمن تأمین نیازهای جسمی افراد مختلف خانواده متناسب با استانداردهای علمی تغذیه، از هزینۀ متناسب و معقول برخوردار باشد. این مجموعه به‌صورت پیوسته در حال تکمیل و افزایش است.  

      

 

مواد غذایی:

مواد تشکیل دهنده غذا، مواد غذایی را از نظر کیفی و ظاهری به گروه‌های مختلف زیر تقسیم می‌نمایند:

  1. گروه غلات و نان مانند گندم، جو، نان، ذرت، ماکارونی، بیسکویت، ذرت بوداده، بلغور گندم و جو.
  2. گروه گوشت و تخم مرغ و حبوبات مانند مرغ، جوجه، ماهی، جگر، میگو، انواع گوشت، تخم مرغ، بادام، فندق، پسته، انواع تخمه‎ها، نخود، عدس.
  3. گروه شیر و فراورده‌های آن مانند شیر، پنیر، ماست، کشک، دوغ، بستنی.
  4. گروه سبزیجات و میوه‌جات مانند سیب، پرتقال، گلابی، موز، خرما، میوه‌های خشک، گوجه فرنگی، پیاز، هویج، کاهو، خیار، شلغم، کلم، لبو، سبزیجات برگ سبز تیره مثل سبزی خوردن، هندوانه، طالبی، سیب‌زمینی، کدو و. ..

در مواد غذایی شش گروه مواد مغذی وجود دارد که تمام آنها در برنامه غذایی روزانه یافت می‌شود و کمبود مصرف هر یک منجر به سوء تغذیه می‌گردد. این گروه‌ها عبارتند از: چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، آب، عناصر معدنی و ویتامین‌ها. اطلاعات لازم ارائه شده تا این اطمینان در شما پدید آید که تمامی نیازهای افراد خانوادۀ شما در برنامۀ غذایی مورد توجه قرار گرفته است.

مواد مغذی:

معمولاً غذایی که انسان مصرف می‌کند از مواد مختلفی از قبیل چربی، قند، پروتئین، ویتامین و املاح و مقادیری آب تشکیل شده است. این مواد را به عنوان ماده مغذی نام‌گذاری کرده‌اند. بعضی از غذا‌ها فقط حاوی یک ماده مغذی هستند مثل شکر که فقط دارای کربوهیدرات است و بعضی دیگر حاوی مقدار فراوان و متنوع از این مواد مغذی است مانند شیر که دارای پروتئین، چربی، کربوهیدرات و املاح و گروهی از ویتامین‌ها است.

این مواد در دو دسته ریزمغذی و درشت‌مغذی دسته‌بندی شده‌اند. درشت‌مغذی‌ها (پروتئین، کربوهیدرات و چربی) مواد مغذی هستند که انرژی و ساختار را در بدن مهیا می‌کنند. ریزمغذی‌ها را ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل می‌دهند و نسبت به درشت‌‍مغذی‌ها در اندازه خیلی کمتری مورد نیاز هستند. این مواد مغذی نقش بسیار مهمی در عملکرد مغز و بدن دارند.

برنامه غذایی:

دستیابی به برنامۀ غذایی مطلوب که تمامی نیازهای بدن را تأمین کند، نیازمند محاسبات فراوان و پیچیده‌ای است که حتی برای متخصصان به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. به‌خصوص اگر بنا براین باشد که عامل هزینه نیز در نظر گرفته شود و برنامۀ غذایی با سطح معیشت خانوار نیز سازگار باشد این مسأله بسیار پیچیده‌تر می‌شود. نرم‌افزار سفره سلامت این امر را امکان‌پذیر ساخته است و با استفاده از این نرم‌افزار هر فرد یا خانواده‌ای می‌تواند به این اطمینان دست یابد که در حد توان مالی خود به بهترین برنامۀ غذایی دست یافته است.

میزان تامین نیازهای بدن:

جدول تامین نیازهای بدن، برمبنای برنامه غذایی ارائه شده (یا اصلاح شده توسط شما) میانگین درصد تأمین نیازهای اساسی بدن برای افراد خانواده محاسبه شده و در جدول نمایش داده می‌شود. با توجه به بالا بودن میزان انرژی، چربی و پروتئین و پایین بودن میزان کلسیم، پتاسیم و ویتامین‌های تأمین شده این افزایش یا کمبود در مکمل‌های غذایی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. تأمین برخی از این نیازها همراه غذا (1 بشقاب سبزی خوردن با هدف دریافت ویتامین و آنتی اکسیدان) و برخی پس از غذا (1 ساعت بعد چای دارچین برای بهبود طبع و رطوبت گوارش و 2 ساعت بعد از غذا صرف یک میوه فصل تازه به دلخواه) قابل تأمین است.